UAkademi Radio

Radyo uakademi, birkaç yıl önce aklımıza gelen çok ilginç bir fikirdi, kendimize bir köprü kurmamız gerektiğini söyledik, böylece sizinle ve iş gücünün geri kalanıyla konuşabilir ve aklındaki zorluklara cevap verebiliriz. Her iki haftada bir, bu radyo podcast'i yapıp buraya yerleştirilecek.

Aklındaki konuyla ilgileniyorsanız veya bu hafta bu radyo için harika bir konudur diye düşünüyorsanız, en altındaki "Suggest" seçeneğini tıklayın ve radyo ekibinin çocuklarına gönderin.
FuturePodcastCover

Kaydedilen Podcast'lerin Listesi

Büyük veri
  • Podcast Numarası 0
  • Yayın Tarihi :
  • Konuşmanın konusu : Büyük veri
  • uygulama :

Günümüzde bilgi toplumunun unsurlarını hayatın her alanında görmek mümkündür. Artık herkesin cebinde bir akıllı telefon, herkesin evinde bir bilgisayar ve tüm şirketlerin arka ofislerinde bilgi teknolojileri yönetimini yapan birimler bulunmaktadır.Ancak bilginin kendisi o kadar görünür değildir.Bununla birlikte bilgisayarların insan hayatına girmesinden ancak yarım asır sonra bilgi miktari anlamlı ve özel bir nitelik kazanacak şekilde toplanmaya başlamıştır.Günümüzde sadece bilgi miktari artmamış aynı zamanda bilgiye erişim hızı da artmıştır. Niceliksel değişiklik beraberinde niteliksel değişikliği de getirmiştir.Verinin manalı bir bütün oluşturacak şekilde toplanması ilk önce astronomi ve genetik alanında gerçekleşmiştir. Büyük veri kavramı da ilk olarak bu alanlarda kullanılmış daha sonra bu kavram her alan için kullanılmaya başlanmıştır.Büyük veri artık hayatımızın her alanında kendini göstermeye başlanmıştır. Örneğin; Ínternet arama motoru Google'dan hastalıkların teşhis ve tedavisi, internet üzerinden alışverişlere kadar her alanda büyük veri karşımıza çıkmaktadır.

indir

Sana önümüzdeki hafta radyo konusunu sunalım

Suggest